Az új évezred első évében indult el a Drupal, az a rendszer, ami azóta egyik meghatározója lett a honlapkészítésnek.
Mi is a Drupal?
Content Management System, azaz CMS, magyarul tartalomkezelő rendszer. Képes kezelni nagy mennyiségű tartalmat, azokat rendszerezi, kategóriákba sorolja. Több is persze ennél, mint más CMS-ek is, hiszen például már az e-kereskedelem kezelésére is alkalmas.
Content Management Framework, azaz CMF, magyarul tartalomkezelő keretrendszer. A Drupal általános tartalomkezelési és rendszerezési sémákat támogat, kielégítve egyéni igényeket is.
Web Application Framework, azaz WAF, magyarul webalkalmazás fejlesztő keretrendszer. A Drupal megkönnyíti az általánosabb igényű webalkalmazások létrehozását és kezelését, mint az űrlapok létrehozása, adatbázisrendszerek kezelése, vagy felhasználói rendszerek.
A Drupal nemzetközi és szabad. Szabad forrású rendszer, amelynek magját, a core-t közösségi szinten fejlesztik, a kiegészítő programelemeket, arculatokat pedig a világ minden táján megtalálható műhelyek bocsátják közösségi felhasználásra. A széles felhasználói és programozói háttér egyben biztosíték is a CMS biztonságos üzemeltetésére is, hiszen bármilyen programhiba, vagy a futtatás biztonságát veszélyeztető bug létére fény derül, a világon valakinek biztosan feltűnik, így rövid időn belül a javítás is elérhető.
Más CMS-ekhez képest a Drupal-t eddig többé-kévésbé sikerült megőrizni nyílt forrású és ingyenes rendszernek, noha néhány extra arculatért itt is fizetni kell. A Drupal alapvetően máig az a rendszer, amellyel kreatív honlapkészítők kiváló honlapokat készíthetnek.